loading...
لوکی
آخرین ارسال های انجمن
ADMIN بازدید : 719 چهارشنبه 1394/06/04 نظرات (0)

 

 

برای خواندن جزیات به ادامه مطلب بروید

گپ و گفت مفصل با رامبد جوان ، کارگردان خندوانه

جمع آدم باحال ها توی خندوانه جمع است. جناب خان، بوشهری می خواند، بندری می خواند و حتی رامبد جوان را دست می اندازد تا ما بخندیم. نیما هم همین طور؛ او نماینده آدم های منفعت طلب دوروبر ماست كه هرچه تلاش می كنند باز هم در نقطه صفر هستند. سر و كله زدن های او با رامبد هم جذاب است. البته خود رامبد جوان هم اگر آدم بانمك و بداهه پردازی نبود، این برنامه تا اینجا نمی آمد و اینقدر موثر نمی شد. ولی همیشه یك «اما» حتی در كارهای خوب وجود دارد؛ اینكه می شد بهتر هم باشد؛ مثلا چرا اینقدر گفت وگو ها با مهمان های برنامه یكنواخت شده و با حال بودن برنامه ربط مستقیم پیدا كرده به باحال بودن كسانی كه مهمان برنامه می شوند یا چرا نیما و جناب خان ضرب روزهای اول شان را ندارند و داستان شان یكنواخت شده؟

اگر نخواهیم تنها یك ایرادگیر صرف باشیم باید پیشنهاد هم بدهیم. پیشنهاد این است؛ وقت آن رسیده كه احلام وارد ماجرا شود. وقتی حرف از مجنونی مثل جناب خان است باید لیلی هم در كار باشد. شاید حضور لیلی مجنون یا همان «احلام» در خندوانه یك سورپرایز خلاقانه باشد كه بتواند باز هواداران «خندوانه» را ذوق زده كند. به نظر شما، تیم تولید خندوانه این پیشنهاد را چقدر جدی می گیرند و در پایان فصل دوم عروسك احلام به خندوانه می آید؟

نگاه من به زندگی كاملا جدی است!

خندوانه ای پخته تر و بهتر

خندوانه به نظرم در این مدتی كه از پخش آن می گذرد، نسبت به فكر و ایده اولیه ای كه داشتیم پخته تر شده است. هرچند ایده هایی هم بودند كه می خواستیم به كار اضافه كنیم اما به عللی اتفاق نیفتاد؛ برای مثال یك سری آیتم ها را ساختیم و تست زدیم كه دیدیم آنطور كه می خواهیم نشد و به درد نمی خورند برای همین آنها را كنار گذاشتیم. حتی به لحاظ ساخت و ساز ایده هایی در طراحی برنامه داشتیم یا می خواستیم كارهایی انجام بدهیم و حتی در بحث سخت افزاری آن نیز جلو رفتیم اما بعد دیدیم كه جذاب نیستند و از آنها استفاده نكردیم.

برنامه ای منحصربه فرد

اصولا برنامه سازی ساختار و محاسبه مهندسی دارد. اولین بحث ساختاری خندوانه جدا از اهدافی كه برایش تعریف كرده بودیم این بود كه شبیه هیچ برنامه ای نباشد؛ بنابراین چه از داخل و چه از خارج استودیو، ایده هایی را با سلیقه خودمان به كار تزریق كردیم. اتفاقی كه افتاد این بود كه تماشاچی در این مسیر با شكل برنامه ما اخت شده ، گرامر كار ما را می شناسد و این طور نبود كه ما بخواهیم با زبان تماشاچی آشنا شویم. شكل برنامه خندوانه پیش از این نبوده و نمونه های مشابهی نداشته كه بخواهیم روی موج آنها سوار شویم. این برنامه قوانین، گرامر، ادبیات و زبان مستقل به خودش را دارد.

عدم ترس از ساختارشكنی

قطعا برای سری بعدی برنامه تغییراتی خواهیم داشت. در حال حاضر چیزی به انتهای سری فعلی برنامه نمانده و اگر ما الان بخواهیم ساختارشكنی خاصی در آن ایجاد كنیم ممكن است مخاطب آن را پس بزند. این همان مبحث مخاطب شناسی و مهندسی برنامه سازی است اما به این معنی نیست كه بترسیم دست به ساختار آن بزنیم. قطعا در سری بعدی آیتم هایی جدید طراحی خواهیم كرد اما باز هم در این قالب و بدون اینكه بخواهیم از پایه و اساس آن را به شكل جدی تغییر دهیم.

اتاق فكر همیشه فعال

خندوانه اتاق فكر خودش را دارد كه نه تنها به محتوای كاری كه در روز قرار است پخش شود فكر می كنیم بلكه كل هفته را در نظر می گیریم؛ برای مثال ممكن است یك شب فضای برنامه به خاطر جدیت موضوعی كه به آن پرداخته می شود آنقدر شاد و ریتمیك نباشد اما سعی می كنیم شب بعد با یك برنامه اكتیوتر این تعادل را ایجاد كنیم. این كمك می كند تا برنامه یكنواخت نشده و مخاطب را بالا بكشد. اینها قطعا در اتاق فكر برنامه محاسبه می شود.

یكسری موضوعات و مناسبت ها هست كه براساس آنها ساختار برنامه ها تنظیم می شود؛ مثلا اگر قرار باشد درباره ام اس صحبت كنیم، نگاه می كنیم ببینیم چطور می شود 100 بیننده دچار این بیماری را پیدا كنیم یا یك مهمان ویژه مانند امیرمهدی ژوله را بیاوریم كه به این بیماری مبتلاست و خودش یك استندآپ برود و با بیماری اش شوخی كند. این با هدفی صورت می گیرد چون امیرمهدی ژوله نه تنها جزو طنزپردازان است بلكه خودش ام اس دارد و به نظرم هیچكس به اندازه خود آدمی كه آن مشكل، بیماری، بحران و. . . را دارد، محق نیست كه درباره آن مساله شوخی كند. در كنار این مساله از پدر ام اس ایران دعوت می كنیم و. . . حالا می رسیم به بحث اینكه چطور این موارد را در برنامه اجرایی كنیم. این تفكر قبل از ضبط هر برنامه هست.

امیدواری؛ هدف اصلی

درست است كه مخاطب در مواجهه با خندوانه پیش از هر چیزی می خندد و شاید به نظر بیاید كه شاد كردن مردم هدف خندوانه است اما درواقع هدف مهم تر ما در برنامه ایجاد روحیه امید در مردم است؛ چیزی كه همه انسان ها در هر شرایطی و در هر بحرانی به آن نیاز دارند. همیشه به این فكر می كنیم كه با چه چیزهایی می توانیم حال مخاطب را بهتر كنیم. این تاثیر حال خوب قطعا بیشتر و مهم تر از لبخند زدن مقطعی است.

ایده های نافرجام كار

بدیهی است كه در هر برنامه ای صددرصد چیزهایی كه می خواهید، عملی نمی شوند. ما هم در خندوانه دوست داشتیم خیلی از چهره ها را مهمان برنامه کنیم یا درباره خیلی از موضوعات صحبت كنیم كه نشد و اینها بسیار عادی است.

یك مدیریت مناسب

به این نكته توجه كنید كه خندوانه طراح و كارگردانی دارد كه من هستم و من سعی می كنم با مدیریت مناسب تعادل بخش ها و روند برنامه را متناسب نگه دارم. این برنامه میزبانی دارد كه من هستم. البته مرا به عنوان «رامبد جوان» در نظر نگیرید. منظورم ماهیت چنین برنامه ای است كه درنهایت یك نفر آنجا هست كه مدیریت می كند و پای ثابت كار هم هست؛ بنابراین فضاهای مختلف را مدیریت می كند تا هیچ آیتمی سبقت نگیرد یا آیتمی گم نشود. من سعی كرده ام جاهایی از كار خودم مسوولیتی را برعهده بگیرم و جاهایی هم مسوولیت را به افراد دیگری می سپارم كه در برنامه هستند؛ مانند مهمان برنامه، یا جناب خان یا نیما یا حتی موسیقی و. . . اینكه چه كسی و كجا و چگونه عمل كند با فكر انجام می شود و حواسم هست كه آیتمی به آیتم دیگر نچربد یا مساله رقابتی نشود. فقط كافی است همه چیز با یك نگاه درست در هم ادغام شود و یك برنامه تركیبی در مجموع دیدنی شود.

قرار و مدار با مهمان!

راستش با مهمان های برنامه هیچ قرار و مداری نمی گذاریم. هر مهمانی اگر برنامه را از قبل دیده باشد و در جریان نوع كار باشد اگر بخواهد ایده ای برای حضور خودش ارائه می دهد وگرنه ما چیزی را به مهمان دیكته نمی كنیم كه مثلا فلان كار را انجام دهد یا به حرف ها و خاطراتش شكل نمایشی بدهد و. . .؛ البته ما شیطنت و شوخی می كنیم اما بدون بی ادبی و بدون بی احترامی. در گپ و گفت ها با هر مهمانی از جنس خودمان اما با ظرفیت او صحبت می كنیم یك چیزی در گپ وگفت ها هست به اسم معاشرت كه واقعا نمی شود برایش سناریو نوشت.

هماهنگی برای بداهه

شكل و میزان بداهه در همه بخش های برنامه مشخص است. ما برای بخش های نمایشی قراردادی داریم كه از آن خارج نمی شویم. این طور نیست كه هركسی هر كار خواست بكند یا همدیگر را به شكل عجیبی غافلگیر كنیم چون واقعا نمی شود؛ مثلا یك دفعه من بگویم می خواهم كاری كنم كه بقیه نمی دانند و همه را حیران كنم!! شكل بداهه این است كه مثلا محمد بحرانی می گوید در آیتمی از جناب خان كه خط داستانی اش مشخص شده، می خواهیم از نقطه الف به نقطه ب برویم و حالا در این مسیر مثلا دو نقطه عطف هم می گذاریم كه جاذبه ایجاد كند و بر این اساس كار می كنیم. ضمن آنكه همه بچه ها اساسا خط قرمزها را می شناسند و در كنار همه این مسائل ما برنامه زنده نیستیم كه یك بداهه اشتباه و سهوی مشكل ایجاد كند. جلوی آن مورد مشكوك را سر ضبط می گیریم كه به پخش نرسد.

رویكرد صحیح شادی

در بحث احساس شادی، همه چیز باید رویكرد درستی داشته باشند؛ مثلا قرار نیست با تمسخر دیگران، بخندیم و به قیمت ناراحت كردن دیگران، خودمان را شاد كنیم. شوخی كردن اصول خودش را دارد. من شیطنت هایی دارم كه در كارم آن را لحاظ می كنم اما به كسی بی احترامی نمی كنم. شوخی با توهین و مسخره كردن و حتی تحقیر كردن فرق دارد. من شخصا آدمی هستم كه معتقدم خندیدن در زندگی آن هم در شرایط زندگی امروزی كه پر از فشار و استرس های منفی است، بسیار مهم است. لبخند بر لب داشتن در هر شرایطی حتی به عنوان یك ریفلاكس ضداسترس كمك می كند تا هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی، آدم سالم تری باشیم.

یك لبخند ساده

هیچ وقت اینطور نگاه نكردم كه چون كارگردان و بازیگرم فقط سراغ كارهای طنز و كمدی بروم. اگر شغل دیگری داشتم كه با مردم ارتباط داشت سعی می كردم در همان زمینه فضای شادی برای شان خلق كنم. اگر موزیسین هم بودم همین طور بود یا نویسنده رمان. حتی اگر كار خاصی نداشتم باز در معاشرت با مردم، روحیه شادم را حفظ می كردم. ما همه سهمی در شاد كردن هم داریم ولو در حد یك لبخند زدن ساده و كوتاه به همدیگر. قطعا من هم مشكلاتی دارم و شرایط بد و اتفاقات ناگواری را مانند همه تجربه می كنم اما مهم نوع برخورد من با مسائل و البته در مواجهه با دیگران است.

حرفه پیچیده هنری

حرفه ما حرفه سخت و پیچیده ای است؛ طوری كه حتی زمانی كه سر كار نیستیم، نیازمندیم درباره كارمان فكر كنیم و این روندی طبیعی است. همچنین طبیعی است كه من به خاطر كار خسته شوم و در طول روز بر اثر این خستگی انرژی ام تحلیل برود. مخصوصا این روزها كه به صورت دائم سر كار خندوانه هستم و بعد از انجام كارهای فیلمبرداری و اجرا باید به كارهای فنی برسم و. . . .

جنس مخصوص خودم

در بازیگری افرادی مانند آل پاچینو و مارلون براندو آدم های خیلی بزرگی هستند ولی هیچ وقت فكر نمی كردم كه باید مثل اینها شوم. دوست داشتم شبیه خودم باشم. من همین طوری هستم. هر بازیگری باید خودش باشد باید یك نقش را درست بازی كند قرار نیست ادای فرد دیگری را دربیاوریم. من حتی در طنز هم جنس مخصوص خودم را دارم!

تابستان گرم تهران

من همه فصل ها را دوست دارم؛ البته تابستان را به خاطر گرمای زیادش كمتر دوست دارم و دلم می خواهد در آن فصل به جاهایی بروم كه خنك تر باشد؛ به خصوص ترجیح می دهم همیشه در تهرانی زندگی كنم كه خلوت تر و خنك تر باشد با آلودگی های هوایی، محیطی و صوتی كمتر. . . !

مطالعات گسترده من

خواهرم در شكل گیری انگیزه مطالعه در من بسیار تاثیرگذار بود. این عادت مطالعه هنوز هم ادامه دارد و البته این نقش خواهرانه ایشان در مطالعه هم هنوز ادامه دارد. درواقع او هر كتاب خوبی را كه می خواند به من هم پیشنهاد می دهد آن را بخوانم. خودش كتابخوان خیلی قهاری است و كاملا حرفه ای است. مطالعه به من كمك می كند؛ هم در كار و هم در زندگی. من خیلی چیزها را از كتاب ها آموخته ام که در ایده پردازی برای كارم بی تاثیر نیست؛ راستش من قصه و رمان زیاد می خوانم. البته مطالعه در زمینه فواید شادی و خنده، زندگی مثبت و. . . هم زیاد داشته ام.

تلنگری به نام رامبد

معتقدم اسم و كاراكتر آدم ها می تواند تاثیرات متقابلی داشته باشد. راستش من از اینكه خودم را با نامی غیر از رامبد جوان بشناسم تصوری ندارم و آن را غیرممكن می دانم. رامبد در زبان فارسی به معنای فرشته صلح و آرامش است. رامبد اسمی فارسی است. یكی از چیزهایی كه در خندوانه به آن اشاره داشتیم این است كه یادآوری کنیم در عین حالی كه چگونه درست با دیگران شوخی كنیم، چگونه ظرفیت شوخی را هم در خودمان بالا ببریم. بازی اسم من و جناب خان درباره اسمم نوعی از شوخی با خودمان است و اینكه به خودمان هم تلنگری بزنیم كه همیشه نباید با دیگران شوخی كرد و خوب است با خودمان هم شوخی كنیم.

نگاه جدی به زندگی

همیشه به خودم یادآوری می كنم كه قرار نیست هر چیزی كه می خواهم به همان شكل روی دهد. منظورم اتفاقاتی است كه خود ما صددرصد در آنها نقش نداریم. اصرار به این داریم كه رخ بدهند؛ در حالی كه شاید رخ ندادن آنها به نفع مان باشد. من با همین نگاه زندگی می كنم اما برعكس تصور عموم و انتظار اینكه همه چیز را شوخی بگیرم، اشتباه است. من نگاهم به زندگی كاملا جدی است اما واقع بین هم هستم و آن را شوخی نمی بینم.

زمانی برای استراحت

كار به شكل شبانه روزی واقعا خسته كننده است و من دوست دارم در فرصت های مناسب یك استراحت كامل داشته باشم. حالا اگر الزاما به سفر نروم، دلم می خواهد مدت طولانی بخوابم، انرژی بگیرم، حتی برای تفریح فیلم ببینم و در مجموع همه اینها خوش بگذرانم. گرچه سخت است اما دست كم در آن مدت دغدغه كار نداشته باشم و به مسائل كاری فكر نكنم.

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
لوکی
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  لینک دوستان
 • ابزار وبلاگ و سایت
 • خرید پستی آسان
 • پاتوق برتر
 • تبادل لینک
 • تبادل لینک
 • تبادل لینک
 • تبادل لینک
 • تبادل لینک
 • تبادل لینک
 • اس ام اس
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • هندز فری تغییر صدای موبایل
 • گالری مد و سرگرمی و اموزشی نسیم فان
 • خرید ساعت
 • هفته نامه خبری
 • پست های فیسبوکی
 • اف گرافیک_طراحی بنر
 • بهترین سایت
 • از اون سایت های 18
 • سایت بازی GTA V
 • دانلودکلیپ♥
 • دانلودکلیپ♥♥
 • لزرگترین فروشگاه اینترنتی
 • پاتوق برتر
 • سایت تفریحی علمی پروفسور
 • دانلود کده
 • کدنویسی-گرافیک-برنامه نویسی
 • بهترین وبلاگ دانلود موزیک
 • (دانلود , اموزش , اخبار و ...) ژاوین
 • قیمت روز خودروی شما
 • دانلود سریال جدید
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1905
 • کل نظرات : 380
 • افراد آنلاین : 12
 • تعداد اعضا : 4536
 • آی پی امروز : 379
 • آی پی دیروز : 364
 • بازدید امروز : 1,749
 • باردید دیروز : 1,720
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 11,175
 • بازدید ماه : 54,926
 • بازدید سال : 280,467
 • بازدید کلی : 5,143,222
 • 1111